Rady

Vážení návštěvníci

Na našich stránkách se zbytečně nerozepisujeme o vhodnosti či nevhodnosti elektronických výcvikových obojků.  Na toto téma již bylo napsáno velké množství článků.  Je proto na každém zákazníkovi, aby si ověřil, jak obojky používat, aby neublížil svému čtyřnohému kamarádovi. Není nic horšího, než když si páníček v zoufalství z neposlušného psa koupí výcvikový obojek, nandá ho pesanovi na krk a pak ho smaží a smaží největší nastavitelnou úrovní.

Výsledek se nedostaví, protože pes právě neví co má dělat a od obojku se to nedozví !!!

***

Dalo by se bez nadsázky říct, že o elektronickém obojku platí totéž jako o ohni. 

Je to dobrý sluha, ale zlý pán.

-----------------------------------------------------------

 

A KTERÝ OBOJEK VYBRAT ??

 

Pro malé hafany postačí Black, nebo komfortnější LCD. Pro větší a velká plemena doporučujeme obojek COBRA 3, který ale není vodotěsný. Pro vaše miláčky, kteří rádi vletí i do vody je připraven ELITE-TEK.

 

JAKÉ SE POUŽÍVAJÍ BATERIE ??

 

* V obojku BLACK je ve vysílači 9V baterie a v přijímači jsou dve malé tužkové - AAA. Pro úsporu   energie baterií se přijímač vypíná automaticky při nečinnosti, ale vysílač je nutné vypínat ručně.
* V obojku LCD jsou v přijímači také malé tužkové - AAA, ale ve vysílači jsou 2 fotobaterie 4LR44 - 6V. Přijímač i vysílač se vypínají automaticky.
* COBRA 3 používá 9V baterii do vysílače a dvě malé tužkové - AAA do přijímače. Stav baterie ve vysílači je vidět na displeji, pokles napětí v přijímači je indikován zvukovým signálem. Oba přístroje se při nečinnosti automaticky sami vypínají.
* Obojky ELITE-TEK mají v přijímačích dobíjecí akumulátor. Přijímače se sami automaticky nevypínají, ale spotřeba je tak malá, že akumulátor dokáže zařízení napájet ve stavu pohotovosti nepřetržitě i celý týden. Při poklesu napětí baterií hlásí přístroje tento stav zvukovým signálem. Ve vysílačích  je 9V baterie a při nečinnosti se přístroj automaticky vypíná. 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Několik zkušeností od našich zákazníků: 

 

...    výcvikový obojek, stejně jako vodítko, není trestací prostředek, ale korekční. Pes se na něj prostě musí naučit, stejně jako se učí od začátku libovolný povel. 

Takže například přivolání se obojkem docvičuje následovně: 

  • Pes musí povel "ke mně" znát a musí ho mít nacvičený na stopovačce. Teprve  potom se dá začít používat obojek.

  • Obojek by měl pejsek nosit několik dní na procházky bez zapnutí, aby si na něj zvykl.
  • Potom se najde citlivým zkoušením nejnižší fungující úroveň pro daného psa.
  • Pes se dá na stopovačku a když odběhne, dá se povel a současně slabý podnět obojkem. Jakmile se pes otočí k psovodovi a vyrazí, podnět se vypne. Opakováním se pes velmi rychle naučí co má udělat, cítí-li po povelu "ke mně" to nepříjemno pod krkem - tedy otočit se a vydat k páníčkovi.
  • Stopovačka se odepne a stejně se cvičí bez ní. A během dvou dnů máme zlepšené přivolání jako za dlouhé měsíce jinou  technikou, třeba zkracováním stopovačky. Stejně se docvičují ostatní povely. Pes vždycky přesně musí vědět, co má udělat, aby podnět vypnul. Stejně je to i se štěkáním, vlastně povelem "ticho".                                                                                                                                                                                                                                                                      Karel H.  

 

...  já mám s elektrikou zkušenost (pro rypálky jsem to zkoušela i na sobě) a je pravda, že pes, který si donedávna myslel, že je pán světa si po 5 trénincích uvědomil, že teda není až takovej suverén, jak by si přál. Je to hodně dominantní zvíře, co lovilo kde co - od kolaře, přes auta, vlaky až ke zvěři a donekonečna ho tahat na stopovačce a čekat, kdy ho to chytne a kdy ne.... ne děkuji. Žádné tresty nefungovali .. a že jsem zkoušela kde co. On byl schpnej po nakládačce jít do toho do minuty znovu.. prostě moje tresty pro něj nebyly až tak hrozný, aby si to "neužil" znovu. A není pravda, že bych si tím nějak pokazila vztah. Naopak. Pokud pes udělá něco, co já nechci, dostane impulz. Je to pro něj trest, ale nebere to, jako bych ho trestala já. Já totiž jen zařvu povel a on musí pochopit, že pokud neposlechne dostane ránu "odněkud". Podle mě je to lepší použít párkrát, než do psa bušit celej život.                                                                                                                                                                                                                                                                               Jana S.

 

...   je dobré si uvědomit je, že bez ZKUŠENÉHO člověka, co nedrží elektriku poprvé v životě je jít do toho značné riziko a že je hodně důležité odhadnout, co pes snese a co už ne .. prostě poznat, co na něj můžeš naložit a z čeho už se ti složi v nervech. Nejdřív jsem byl taky odpůrcem elektriky a na svoje psy bych ji nedal, ale někdy se najde jedinec, který potřebuje probudit z toho svýho bludu, že je pan nepřemožitelný, nedostihnutelný .. prostě nejlepší..     Elektrický obojek má dálkové ovládání, takže funguje na dálku a to i skrz panely. Fór je právě v tom, že funguje jako hodně dlouhé vodítko, a to vždy, i když to pes netuší. Dá se skvěle použít při docvičování opravdu čehokoli, jako neviditelná náhrada vodítka.                                                                                                                                                                                                                                          Josef K.